Pomáha zinok pri prechladnutí?

Dlhodobé užívanie izolovaného koncentrátu obľúbeného minerálu Zinku, či už ako prevencia proti vírusom alebo suplementácia pri akútnom stave kedy oči slzia a z nosa neprestáva tiecť….podľa aktuálnych odporúčaní virológov (http://www.bfr.bund.de/cm/350/verwendung_von_mineralstoffen_in_lebensmitteln_bfr_wissenschaft_4_2004.pdf) znejú skôr otázne, lepšie povedané túto suplementáciu Zinkom neodporúčajú. Solídne výskumy síce potvrdzujú likvidáciu vírov no zatiaľ len v “Petriho miske”. Tento urýchlený proces “vyzdravenia” má však nežiadúce vedľajšie účinky ako nevoľnosť, bolesti brucha a hlavy, hnačku, vracanie, kovovú chuť v ústach ale aj zníženie hladiny medi a železa…

Ja sa prikláňam k vyjadreniu Stephana Ludwiga, experta spoločnosti pre virológiu (GfV), ktorý ako prevenciu odporúča vyváženú stravu, dodávajúcu dostatočné množstvo vitamínov a stopových prvkov. Všetko čo je izolované a dodáva sa vo veľkých koncentráciách je všeobecne nesprávna cesta. 
Keďže vírusové obdobie klepe na dvere a tích ktorých už nádcha navštívila, zostáva skôr využitie osvedčených domácich prostriedkov ako inhalácia (kamilky/harmanček a morská soľ), dýchajte v trúbe rozohriate bylinky (fenikel a kôpor), čaje ako šípkový, cibuľový, zázvorový a kamilkový….  a nezabudnite na jemné vreckovky spolu s olejčekom napr. nechtíkovým alebo kokosový na vyštípaný nos. 
Pre tích čo uvažujú nad prevenciu pomocou výživy je tu program metabolic balance– program pre úpravu metabolizmu čo zahŕňa i imunitný systém.

Scroll to Top