Stévia sa radí k prírodným sladidlám. Prednedávnom povolená látka Stevioglycosid (E960) tak ako ho bežne poznáme, je však produkt chemického priemyslu a má len veľmi málo spoločné s bylinkou názvom stévia cukrová.
Od decembra 2011 sú stevioglycosidy v EU povolené ako potravinové prídavné látky (aditíva). Aditívum E960 je všetko možné, ale prírodným sladidlom nie je. Táto substancia sa získava zložitým farma- chemickým procesom z listov stévie cukrovej. Povolenie pre užívanie samotných listov stévie, ktoré konzumenti túžobne očakávali sa nekonalo. Samotná rastlina stévia cukrová sa v EU aj naďalej ako sladidlo ponúkať či predávať nesmie.
Steviolglycosidy pochádzajú z laboratória
Steviolglycosidy z laboratória neprinášajú žiadne výhody oproti sladidlám, ktoré sú už dávno na trhu. Niektoré majú taktiež „čisto“ prírodný pôvod. (Neohesperidin DC z šupiek pomaranča, thaumatin, či aspartam…). Steviolglycosidy vznikajú komplikovaným nie práve prírode blízkym procesom extrakciou z listov stévia. Bez rozpúšťadiel, farbív a iných chemikálií sa tu nespraví „ani krok“. Suchý biely až žltkastý prášok z fabriky chutí nepríjemne a bez ďalšej úpravy je nepoužiteľný. Na vytvorenie garantovanej a akceptovateľnej chuti prichádza na rad CUKOR a iné cukor nahradzujúce látky, ktoré sa tu primiešajú.
Experti hovoria o neškodnosti ak sa užíva tento produkt s mierou, teda aj tu je určená akási hranica konzumu tak ako u iných aditívach.
Užívajte stéviu cukrovú v rastlinnej forme, lístky sušené či čerstvé teda „natur pur“. Pre udržanie si prirodzenej schopnosti rozoznávať chute sa vyhýbajte sladeniu ako takému…..a budete prekvapený
Zdroj: Impuls 2/2012