Vplyv emócií na zdravie – pozitívne myslieť nestačí

„Ľudia si myslia, že ak budú myslieť pozitívne, začnú sa diať pekné veci, ale všetko prebieha podľa zákona polarity a zákona rezonancie. Čím viac zdôrazňujete svetlo a myslíte pozitívne, tým väčší priestor pre tieň vytvárate.“

autor Rüdiger Dahlke

Práve na túto tému som nedávno hovorila s pani redaktorkou z Markízy relácie REFLEX. Hovorili sme o emočných rovniciach, zákone polarity a tlaku spoločnosti na pozitívne myslenie.

Na emočné receptory sú viazané hormóny, ktoré ovplyvňujú naše správanie. Už koncom 70. rokov bol objavený receptor, cez ktorý preniká vírus HIV do bunky. Na tento konkrétny receptor je viazaný neuropeptid VIP, ktorý sa tvorí v prednom mozgu. Po spojení s receptorom vyvoláva emócie ako hrdosť či sebaúcta.

Každá bunka konkrétneho orgánu má viac alebo menej takýchto emočných receptorov. Ich obsadenie príslušným hormónom, a teda prežívanie emócií, nás chráni pred chorobami. Preto je dôležité prežívať celú škálu emócií, nielen tie pozitívne. Napríklad: žlčník je spojený s agresiou a hnevom, pľúca so smútkom, obličky so strachom, srdce s láskou. Toto prežívanie je súčasťou nášho imunitného systému.

Keďže v tráviacom trakte sa tvorí veľké množstvo neuropeptidov, možno predpokladať, že strava má vplyv na psychiku. Úlohou neuropeptidov je okrem iného výmena informácií, ktoré sú spojené s emóciami. Práve tieto informácie sú zodpovedné za naše „reakcie z brucha“, teda intuíciu.

Metabolic Balance už viac ako desaťročie aplikuje tieto poznatky v praxi prostredníctvom individuálnych stravovacích plánov.


Zaujíma vás viac na danú tému, tak čítaj ďalej 😊

Neuropeptid VIP a jeho súvislosť s emóciami:

Vasoaktívny intestinálny peptid (VIP) je neuropeptid s rôznorodými účinkami, pôsobiaci ako neurotransmiter, imunoregulačný faktor, vazodilatátor a sekretagóg. VIP je produkovaný neurónmi v centrálnom a periférnom nervovom systéme, ako aj imunitnými bunkami, ktoré tiež exprimujú receptory pre VIP. Jeho široká distribúcia naznačuje, že VIP môže ovplyvňovať rôzne fyziologické procesy, vrátane tých, ktoré súvisia s imunitným systémom a zápalovými reakciami.

Hoci VIP má významné imunoregulačné a neuroprotektívne účinky, priame spojenie medzi VIP a konkrétnymi emóciami, ako je hrdosť či sebaúcta, nie je dostatočne podložené vedeckými dôkazmi. Súčasné poznatky neumožňujú jednoznačne potvrdiť, že VIP priamo vyvoláva tieto špecifické emócie.

Vzťah medzi emóciami a funkciou orgánov:

Tradičná čínska medicína (TČM) predpokladá spojitosť medzi určitými orgánmi a emóciami, napríklad žlčník s agresiou a hnevom, pľúca so smútkom, obličky so strachom a srdce s láskou.

Z pohľadu modernej medicíny existuje prepojenie medzi emóciami a fyziologickými reakciami tela. Napríklad stres môže ovplyvniť činnosť srdca, tráviaceho traktu a ďalších orgánov. Avšak priame spojenie medzi konkrétnymi emóciami a špecifickými orgánmi, ako je to popísané v TČM, nie je v západnej medicíne jednoznačne potvrdené.

Vplyv tráviaceho traktu a neuropeptidov na psychiku:

Tráviaci trakt, často označovaný ako “druhý mozog”, obsahuje rozsiahlu sieť neurónov a produkuje rôzne neuropeptidy, ktoré môžu ovplyvňovať náladu a správanie. Napríklad, nerovnováha v črevnej mikroflóre a produkcii neuropeptidov môže mať vplyv na psychické zdravie.  Táto oblasť výskumu je známa ako os črevo-mozog a naznačuje, že strava a zdravie tráviaceho traktu môžu ovplyvňovať psychiku. 

Pre lepšie pochopenie prepojenia medzi neuropeptidmi, emóciami a funkciou orgánov, prebiehajú ďalšie nové výskumy  😊

Scroll to Top
Napíšte mi Zavolajte mi