Životne dôležitá bielkovina

Životne dôležitá bielkovina  (Obsahové látky vo výžive – časť II.)

Hlavnou zložkou našej potravy sú popri sacharidoch a tukoch, bielkoviny (proteíny) . Ľudské telo sa z 15 až 20 percent skladá z bielkoviny, ktorá sa sústavne vytvára, rozkladá a pretvára. 

Na stavbu svalov, orgánov, chrupiek, kostí, pokožky, vlasov a nechtov telo denne potrebuje určité množstvo životne dôležitých (esenciálnych) aminokyselín. Bielkovina za normálnych okolností neslúži na jednoduché získavanie energie. Po bielkovinových rezervách siaha telo len v núdzovej situácii. Počas pôstu sa napríklad značne odbúravajú zo svalov, kde sa nachádzajú vo veľkom množstve, a to aj vtedy, keď sa pre nedostatok nevyhnutného pohybu svaly málo používajú. Pri príjme bielkovín preto nezáleží iba na ich množstve, ale tiež na ich druhu, respektíve zložení (biologická hodnota). Každá potravinová bielkovina sa skladá z rôznych aminokyselín, ktoré sa v nej nachádzajú v rozmanitom množstve. Čím je vzorec aminokyselín potravinovej bielkoviny podobnejší telu vlastnej bielkovine, tým menej jej treba skonzumovať a tým vyššia je jej biologická hodnota, to znamená, tým viac sa môže zmeniť na telu vlastnú bielkovinu. Esenciálne aminokyseliny, ktoré sú rozhodujúce pre biologickú hodnotu, sa nachádzajú hlavne v bielkovinách živočíšneho pôvodu, ako je mäso, ryby, vajcia, mlieko a syr. Esenciálne aminokyseliny obsahujú aj potraviny rastlinného pôvodu, ale nie vždy všetky a navyše v rôznej koncentrácii. Metabolic Balance využíva len bielkoviny s biologickou hodnotou vyššou ako 70%.

Mäso

Na prípravu jedla si podľa individuálneho zoznamu potravín možno vybrať z nasledujúcich druhov mäsa: teľacina, hovädzina, bravčovina a jahňacina. Všetky obsahujú dôležité vitamíny skupiny B (B1 = tiamín; B2 = riboflavín; B3 = niacín; B5 = kyselinu pantoténovú; B6 = pyridoxín; B9 = kyselinu listovú; B12 = kobalamín). Mäso dodáva priemerne 10 až 20 percent dennej potreby týchto vitamínov. Riboflavín potrebuje telo na stavbu tkaniva, vitamín B6 imunitného systému, niacín pokožky, nervov a na trávenie, tiamín na premenu krvného cukru. Okrem toho je mäso dôležitým dodávateľom železa a zinku. Tie sa prirodzene nachádzajú aj v potravinách rastlinného pôvodu, ale železo a zinok z potravín živočíšneho pôvodu dokáže telo oveľa lepšie vstrebať.

Hydina

Z hydiny si podľa zoznamu možno vybrať kurča, morku, kačku, bažanta alebo hus. Hydina dodáva tri dôležité vitamíny skupiny B – vitamín B3, vitamín B6 a vitamín B12 v dostatočnom množstve. B12 je vitamín, ktorý sa nachádza iba v potravinách živočíšneho pôvodu. Potrebný je pre dôležité mozgové funkcie. Pri príprave hydiny sa väčšinou vyhýbame tmavému mäsu, lebo obsahuje pomerne veľa tuku. Napriek tomu by ste ho občas mali konzumovať, pretože obsahuje aj minerálne látky, predovšetkým železo a zinok.

Ryby

Holandské príslovie hovorí, že krajina, v ktorej je veľa sleďov, nepotrebuje veľa lekárov. Čo sa týka zdravej výživy, majú ryby mimoriadne postavenie, lebo obsahujú esenciálne viacnásobné nenasýtené omega-3 mastné kyseliny, ktoré zlepšujú prúdenie krvi, rozširujú cievy a znižujú krvný tlak, dodávajú dôležité stavebné prvky mozgu a očiam, zlepšujú schopnosť učenia sa a koncentrácie a chránia pred srdcovým infarktom a mozgovou porážkou.

Morské ryby majú vysoký podiel omega-3 mastných kyselín, a preto by na jedálnom lístku mali byť častejšie. Aj rybacie konzervy obsahujú dostatok omega-3 mastných kyselín, pokiaľ ide o ryby vo vlastnej šťave bez aditív.

Sója /tofu

Sója patrí v Ázii k základným potravinám. Malé bôby obsahujú množstvo kvalitnej bielkoviny, nenasýtených mastných kyselín a vitálnych látok. Sója je ideálnou náhradou mlieka, lebo obsahuje aj vápnik a má podobnú štruktúru bielkovín. Sójové bôby obsahujú genisteín, substanciu podobnú estrogénu, ktorá je podľa vedeckého názoru príčinou toho, že Ázijčanky sú zriedkavo postihnuté rakovinou prsníka a maternice. Sója posilňuje zdravie mnohorakým spôsobom. Pravidelnou, nie však každodennou, konzumáciou môže dôjsť k zníženiu vysokej hladiny cholesterolu. Tak isto prispieva k regulácii hladiny inzulínu a funkcie čreva. Tofu, sójový nápoj (ekvivalent mlieka) a sójový jogurt sa získavajú zo sójových bôbov a vyznačujú sa tiež podobnými obsahovými látkami. Najlepšie je konzumovať sójové výrobky podľa možnosti neošetrené, lebo „polotovarové“ sójové výrobky bývajú často zbavené cenných obsahových látok. Pri ďalšom spracúvaní produktov, napríklad na vegetariánske klobásy alebo vegetariánske burgery, treba mať na pamäti, že sójová bielkovina je obsiahnutá vo forme „hydrolyzovanej“ alebo „textúrovanej“ rastlinnej bielkoviny. 

Shiitake a hliva ustricová

Podľa ázijských obyčají sa huby cenia ako potravina na posilnenie, ktorá prispieva k dlhovekosti. Húževnatec jedlý (shiitake) obsahuje popri kvalitných bielkovinách veľký podiel vitamínov skupiny B – niacínu, riboflavínu a tiamínu, ako aj ergosterín. Ergosterín je predstupňom vitamínu D (karciferol) a UV žiarením sa mení na vitamín D. Z terapeutického pohľadu majú v shiitake  a hlive ustricovej význam tri substancie: lentinan, eritadenín a LEM (Lentinula edodes Myzel- extrakt). Tieto substancie stimulujú imunitný systém, k zvýšenej produkcii interferónu, obrannej látky proti vírusom a rakovine.

Kozie mlieko, kozí syr

Ľudia s intoleranciou kravského mlieka alebo alergiou naň netolerujú určité bielkovinové frakcie kravského mlieka. Cennou náhradou pre nich môže byť kozie mlieko. Podobne ako kravské mlieko je aj kozie mlieko a kozí syr dobrým dodávateľom vápnika, zinku, selénu, jódu, vitamínu A a vitamínu B2, obsahuje iba necelú polovicu cholesterolu. Kozie mlieko má mimoriadne vysoký obsah niacínu a vitamínu D, pomocou ktorého sa vápnik a fosfor z potravy ukladajú do kostí. Kozie aj ovčie mlieko sú ľahko stráviteľné..

Ovčie mlieko, ovčí syr

Ovčie mlieko je najlepšie mlieko prežúvavcov, lebo má najvyšší obsah minerálov, vitamínov a špeciálnych mastných kyselín. Je mimoriadne bohaté na vápnik a vitamíny skupiny B. Jeho konjugované kyseliny linolové pôsobia ako prevencia proti rakovine, sú vhodné pri zápalových procesoch, dokázateľne redukujú podiel tukov v tele a vytvárajú svalovú masu. Ak neobľubujete čisté ovčie mlieko, použite jogurt z ovčieho mlieka alebo ovčí syr.

Scroll to Top
Napíšte mi Zavolajte mi