Vaše stehná, vaše brucho alebo aj váš zadok už nemajú pružnosť a pevnosť, ktorú by ste si želali? Chcete odstrániť „novú“ pomarančovú kožu? Ukážeme vám, ako viditeľne spevniť svoju siluetu.
Celulitída = kumulácia metabolického odpadu
Celulitída je hromadenie metabolického odpadu v spojivovom tkanive. Všetko čo nedokážeme spracovať a eliminovať sú metabolické odpadové produkty – tzv. „telesný odpad“. Patria medzi ne zvyšky liečiv, prípravky na čistenie zubov, iné toxíny, všeobecne toxíny zo životného prostredia, ale aj potraviny, ktoré sme prijali v nadmernom množstve.
V tejto súvislosti by sa mali v prvom rade uviesť živočíšne bielkoviny (vrátane mäsa, údenín, rýb, vajec, mlieka a mliečnych výrobkov) a cukru v rôznych formách (najmä rafinovaného bieleho cukru).
Na jednej strane tieto metabolické odpadové produkty menia prirodzene potrebné pH v organizme a na druhej strane spôsobujú nevzhľadné „jamky“, na zadku, stehnách a pažiach.
Spojivové tkanivo – náš nutričný depot
Spojivové tkanivo (tiež nazývané fasciálne tkanivo) normálne slúži telu ako depot výživy. Ak je uskladnený dostatok vitamínov, minerálov, stopových prvkov, spojivovom tkanive je pevné a elastické.
V dôsledku neustále sa hromadiaceho metabolického odpadu sa spojivové tkanivo začína v určitom bode „ucpávať“. Dôsledkom je viditeľná zmena v spojivovom tkanive a tým aj rozvoj celulitídy.
Laicky nazvané zlepené fascie sú príčinou mnohých ťažkostí.
Vznik celulitídy
Aby bolo možné pôsobiť proti narušeniu acidobázickej rovnováhy organizmu, vyžaduje si organizmus minerály (bázy) na neutralizáciu výsledných metabolických kyselín. Pretože spojivové tkanivo je minerálnym depotom, minerály sa najprv odstránia na neutralizáciu kyselín. Týmto spôsobom je spojivové tkanivo demineralizované. Namiesto minerálov sa tam neutralizujú metabolické zvyšky. Tým sa z bývalého úložiska živín stane skládka odpadu. Doteraz pevné spojivové tkanivo sa mení na štruktúrovo jemné a tvorí „zhluky a priehlbiny“, ktoré sa tiež podľa jeho výzoru nazývajú pomarančová koža alebo celulitída.
Dôsledky celulitídy pre telo
S rozvojom celulitídy telo upriamuje pozornosť na narušenú acidobázickú rovnováhu pri súčasnej demineralizácii spojivového tkaniva. Pri tejto demineralizácii sa významne zhoršuje aj základná regulácia spojivového tkaniva. Deficit mikroživín môže okrem celulitídy viesť k rôznym zdravotným problémom.
Úspešný koncept eliminácie celulitídy
Popísané vzťahy jasne ukazujú, že celulitída je následkom acidifikácie tela. Z toho vyplýva, že problém celulitídy nie je možné vyriešiť výlučne externými opatreniami. Na trvalé zvrátenie celulitídy sa musí obnoviť základná regulácia spojivového tkaniva. Na to sú potrebné rôzne opatrenia:
Výživa
Konzumujte čo najmenej potravín tvoriace kyseliny (alkohol, káva, cola, iné sladké nápoje, rafinovaný cukor a múku vo vysokom množstve). Živočíšne bielkoviny patria medzi nosičov esenciálnych živín, preto ich netreba paušálne vylúčiť avšak ich množstvo je tu rozhodujúce. Zvýšiť podiel zásadotvorných potravín (ovocie, zelenina, šaláty, výhonky). Denne vypite 2,5 až 3 litre vody – bez ohľadu na všetky ostatné nápoje. Telo potrebuje toto množstvo čistej vody na prepravu živín, ktoré dodáva, a čo najrýchlejšie vypláchne rozpustené nečistoty z tela.
Tu je dôležité upozorniť, že extrémne zníženie príjmu živočíšnych bielkovín, alebo ich zámena na zeleninu či ovocie (aj keď kaloricky vyrovnaná zámena) bude viesť k odbúraniu telu vlastných bielkovín, čo bude mať za následok enormnú metabolickú záťaž s následným jojo efektom, bez želaného efektu prevencie v súvislosti s celulitídou. Príjem bielkovín je potrebné kompenzovať zásadami, teda zeleninou a šalátom.
Vyváženie existujúceho minerálneho deficitu je možné aj dodávaním koncentrovaných organických minerálov. Minerály viažu uložený metabolický odpad ktorý je následne možné vylúčiť a nie uložiť do „skladu“. Súčasne dochádza k remineralizácii spojivového tkaniva.
Narušená acidobázická rovnováha v tele môže tiež viesť k zadržiavaniu vody, čo pozná nejedna žena nie len počas menštruácie….
To sa prejavuje rôznymi symptómami, ako sú napuchnuté prsty a nohy alebo oči, ťažké nohy, neustály pocit únavy alebo nechuti robiť čokoľvek atď.
Ak ste sa v uvedených symptómoch našli je na čase urobiť opatrenia, ktoré umožňujú odstraňovanie vo vode rozpustných produktov metabolického odpadu cez obličky… teda pozor ak je podozrenie na obličkové problémy aj kamene, je vhodné akékoľvek opatrenia konzultovať s nefrológom.
Alkalický kúpeľ v kúpeľovej soli poskytuje optimálnu podporu pre telo pri jeho odkysľovaní, pričom pH hodnoty do 8,5 vody vo vodnom kúpeli umožňuje otvorenie „kanálového systému“ pokožky a stimuluje vylúčenie prebytočných kyselín a odpadových látok prostredníctvom mazových žliaz.
Takýto kúpeľ by mal byť aplikovaný, ideálne, dvakrát týždenne. Ak niekto nemá rád celotelový kúpeľ, napr. kvôli nízkemu alebo vysokému tlaku, môže aplikovať takýto kúpeľ len cez nohy. Kúpeľové soli je možné zakúpiť aj v lekárni alebo drogérií.
Masáž postihnutých oblastí aj viackrát denne. Špeciálny účinok masáží sa dosahuje silnou aktiváciou krvného obehu – a s tým spojenou aktiváciou metabolizmu a lymfatického systému.
Denne sa pohybujte približne 20 minút – ak je to možné na čerstvom vzduchu. To tiež aktivuje metabolizmus a aktivuje lymfatický systém a zabezpečuje rýchlejšie vylučovanie uloženého odpadu. Okrem toho sa zvyšuje zásobovanie kyslíkom v tele a stimuluje sa lymfatická aktivita.
Týmito spôsobmi (samozrejme nie jednorazovo ale pravidelne) je možné zvrátenie narušeného spojivového tkaniva – a tým aj eliminácia celulitídy.